אני עוסקת בטיפול פסיכותרפי (טיפול פסיכולוגי) במבוגרים ונוער, בגישה פסיכודנימית עכשווית. המפגשים הינם פרונטליים (פנים אל פנים) אחת לשבוע, ובמידת הצורך ניתן גם להפגש אונליין, באמצעות  שיחת זום או באופן דומה. 

 

מהו טיפול פסיכותרפי בגישה פסיכודינמית (מתוך אתר בטיפולנט)?

 

פסיכותרפיה בגישה פסיכודינמית, מבוססת על ההנחה כי סימפטומים וקשיים רגשיים, התנהגותיים ובין אישיים נובעים מגורמים רגשיים בלתי מודעים. הסימפטום (דיכאון, חרדה, התמכרות, קושי במציאת זוגיות ועוד) הוא דרכה של הנפש לאותת לנו שמתחת לפני השטח נחבאים קונפליקטים, רגשות וצרכים אשר גם אם איננו מודעים להם - הם משפיעים עלינו וגורמים לנו לקשיים שונים.

טיפול פסיכודינמי יוצא מהנחה שהעלאתם למודעות של גורמים אלו ועיבוד מעמיק שלהם יכולים לשחרר את הנפש מהצורך לבטא את התוכן הרגשי דרך סימפטום.

הטיפול הפסיכודינמי מניח כי לא רק מודעות להיבטים אלו ועיבוד שלהם מביאים לשינוי נפשי אלא גם החוויה הנוצרת בקשר עם המטפל: בטיפול הפסיכודינמי נוצר קשר עמוק וקרוב עם המטפל וקשר זה מספק התנסות רגשית חדשה ומשמעותית ובכך מביא לשינוי דפוסי התפיסה העצמית והחוויה הבין אישית. כך, למשל, מטופל שיחסיו המוקדמים עם הוריו לימדו אותו לאמץ עמדה כנועה, מרצה וצייתנית יכול לפתח אסרטיביות וביטחון עצמי מתוך התנסותו בקשר עם מטפלת אשר מאפשרת לו להרגיש שהוא רצוי גם כאשר הוא מביא אל הקשר את החלקים האגרסיביים, הבלתי מרצים והמתנגדים של אישיותו.

כלומר, טיפול פסיכודינמי מציע מסגרת טיפולית בה ההתנסות ב"זמן אמת" בקשר רגשי משמעותי ועיבוד הגורמים הלא מודעים לקשיים מניעים שינויים רגשיים, התנהגותיים ובין אישיים משמעותיים. יתרונו המרכזי של הטיפול הפסיכודינמי הוא הרחבת המודעות העצמית והיכולת של המטופל להיות במגע עם רגשותיו ולנתח אותם באופן מעמיק. כמו כן, מאחר וטיפול פסיכודינמי נוגע בנפש באופן מעמיק ומקיף, הוא נוטה להביא לשינוי ושיפור בהיבטים נוספים מלבד לאלו שהביאו לפנייה לטיפול מלכתחילה.